Podobenstvo o hokeji

Autor: Michal Lajcha | 19.5.2014 o 23:43 | Karma článku: 5,04 | Prečítané:  954x

Hoci už je na MS pre nás "po všetkom", predsa niečo... Ježiš často hovoril v podobenstvách. Pravdy života a Božieho kráľovstva vysvetľoval na tom, čím ľudia žili. Často napr. o ovciach – lenže vtedy boli skoro všetci pastieri. Hokej je pre mňa nádherným podobenstvom.

Keď som bol na extraligovom zápase Slovan BA vs. Dukla TN - vedľa mňa skákal fanúšik, ktorý vrieskal po Šatanovi: "židovský zapredanec". (Vadilo mu, že vyrástol v Trenčíne a teraz hral proti Dukle Trenčín). Potom nás ten“ židovský zapredanec“ dvomi gólmi dostal do roky túženého finále MS!

 

Hossana, synovi Dávida –  ukrižuj ho!

Takí sme my - ľudia. Uvedené zvolanie znamenalo v době Ježiša Krista božskú poctu. Keď sme vyhrali MS 2002, našich hokejistov mal národ za bohov - obrovský úspech, obrovská sláva – tešil sa každý Slovák: „hráme“ – my – celý národ – nielen našich 20 hráčov… Keď sa však nedarí, už to nie sme MY, ale ONI – naši hokejisti. Nezabudnime, že svetská sláva je prchavá, krátkodobá - ako rýchlo hviezda zažiari, tak rýchlo aj zhasne. Starí ľudia hovorievali: Svetská sláva, poľná tráva. Biblia hovorí niečo podobné: Tráva uschne, kvet odpadne, ale slovo nášho Boha trvá naveky. Všetci bojujeme v zápase, ktorý za volá život o večnú slávu, ktorú nám nik nevezme a bude trvalá. Športové témy rozoberal aj svätý Pavol, vtedy víťazi nedostávali medaily, ale vavrínový veniec a Pavol veriacim prízvukuje, aby sa usilovali o nevädnúci veniec.             výkon – snaha Čo zo všetkých striel na bránu, šancí, brejkov, nájazdov, akcií, keď nepadajú góly? Počítajú sa góly, nie tyčky ani šance. Naša spoločnosť je nastavená na výkon – ak nemáš poriadny výkon, čaká ťa výpoveď, opravák... Na zemi spravodlivosti nikdy nebude, napriek tomu je človek povolaný čo najviac sa k nej priblížiť. Učiteľ nemôže žiaka hodnotiť podľa toho, či sa učil, ale podľa toho, čo vie. Avšak Boh má iné kritéria – hodnotí podľa snahy. Ak urobíme to, čo je v našich silách, hoci možno v očiach okolia sme nuly alebo aj vo vlastných očiach, v Božích očiach sme veľkí, lebo on hodnotí snahu.             trestná lavica – očistec Keď spravíš prúser, prešľap, ťahajú to za teba iní (odpustky, sv. omše, modlitba, obeta), ty nemôžeš urobiť nič, len to prečkať.             Hokejový rozhodca všetko nevidí a preto občas ukrivdí – Rozhodca, ktorý sa nemýli. Boh je Rozhodca, ktorý je absolútne spravodlivý a súčasne absolútne milosrdný – pri poslednom súde nebudú žiadne protesty.             Tréner – Prvým, najdôležitejším a nenahraditeľným trénerom boli pre mňa rodičia. Neskôr učitelia, duchovný vodca, spovedník.             Team – spoločenstvo Sám nevyhrám, akokoľvek by som bol dobrý. Hokej je kolektívna hra – ak nebudem vidieť spoluhráča a budem sebčiť, zabezpečujem prehru. Bojujeme ako celok. Nejde o moje góly, ale o góly tímu.             Hrací čas – život Nič nie je definitívne stratené, kým zápas beží. Stále je šanca, nádej zvrátiť zápas, minimálne ovplyvniť výsledok. Keď sa odpíska koniec zápasu = smrť, už na svojom osude nezmením nič.             Nebojujeme sami, hráme presilovku. Bojujeme dopredu vyhratý boj (už 2000 rokov). Na našej strane je celé spoločenstvo svätých. Mi cha elohim? Kto je ako Boh?             Želám veľa gólov do súperovej siete (napr. svojich zlozvykov), resp. maximálny možný výkon = urobiť všetko, čo je vo vašich silách = dať zo seba maximum.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.


Už ste čítali?