Čo mi dal 7. Február ?

Autor: Michal Lajcha | 7.3.2015 o 23:52 | (upravené 10.3.2015 o 20:32) Karma článku: 6,35 | Prečítané:  1264x

Keď som bol prvý krát na Mt. Blancu (4810), nedosiahol som vrchol, tak isto ani Elbrus (5645). Z toho ale nevyplýva, že by som ľutoval, že som na týchto expedíciách bol, práve naopak. Cieľ bol dostať sa na vrchol - nepodarilo sa, ale význam takej expedície nespočíva len v jej cieli. Poobliekali sme si dresy, a teraz je už jasné, kto za koho kope. Každý bol vyzvaný vyjsť z ulity. Mnohí v nej zostali – to je tiež „dres“. Apatia, pasivita a „nestrannosť“ sú tiež dresy. Hrešiť sa dá aj zanedbaním dobrého. Elán má pesničku o dresoch nadčasovú. Veľmi  sa teším tomu „vyfarbeniu sa“ verejných činiteľov. Nejde niekomu o to, aby tu bola generácia konzumentov (toho čo sa predloží), ktorí nebudú schopní kriticky myslieť, ale stanú sa manipulovateľným slaboduchým stádom ???

Účasť  21,41 % na referende je pre mňa obrovským sklamaním. Tak nízku účasť azda nečakali ani naši odporcovia. Pokorne musím priznať, že som čakal cca dvojnásobok. Nikde som nedával žiadne typy, pretože som sa nechcel strápniť, ak by som sa príliš „sekol“. Prehodnocujem aj svoje silné entuziastické vyjadrenie „aj keby 6.2. večer bol koniec sveta, neľutujem ani jedinú minútu investovanú do úspešnosti referenda “. Neviem, či si stojím za tým doslovne (nemusel som napríklad prísť o prvú tretinu skialpinistickej pretekovej sezóny), ale nesporne VEĽA mi to dalo. Keď som bol prvý krát na Mt. Blancu (4810), nedosiahol som vrchol, tak isto ani Elbrus (5645). Z toho ale nevyplýva, že by som ľutoval, že som na týchto expedíciách bol, práve naopak. Cieľ bol dostať sa na vrchol - nepodarilo sa, ale význam takej expedície nespočíva len v jej cieli.

1. Čisté svedomie

Ako veriaci človek vnímam zodpovednosť za zverené poslanie, pozvanie, (po)volanie. Niekedy v advente som zažil onen známy „zásah“: „Nemôžem nehovoriť...“ (Sk 4, 20) Nemôžem inak. Niečo takto silné som pocítil iba trikrát v živote. V predreferendových agitujúcich aktivitách ma stimulovalo teda presvedčenie, že Boh sa ma raz (pri poslednom súde) opýta, čo som urobil preto, aby referendum bolo úspešné.

2. Poznanie „who is who“ (Kto je kto?)

Poobliekali sme si dresy, a teraz je už jasné, kto za koho kope. Každý bol vyzvaný vyjsť z ulity. Mnohí v nej zostali – to je tiež „dres“. Apatia, pasivita a „nestrannosť“ sú tiež dresy. Hrešiť sa dá aj zanedbaním dobrého. Elán má pesničku o dresoch nadčasovú. Veľmi  sa teším tomu „vyfarbeniu sa“ verejných činiteľov. Odkedy mám hlasovacie právo, som sa zúčastnil všetkých volieb zodpovedne: napriek tomu, že politiku sledujem málo, pred voľbami konzultujem s viacerými osobnosťami, ktoré uznávam, komu dať hlas. Najbližšie parlamentné voľby nebudem nikoho obťažovať, vďaka referendu mám v tom jasno.

  • Predseda SNS Andrej Danko a jeho strana

SNS sa pre mňa stala jednou z najprijateľnejších strán kvôli slovíčku „hodnoty“. Líder Andrej Danko je pre mňa symbolom politika. Keď som sledoval televízne diskusné relácie, pri jeho osobe ma napadlo „som hrdý, že som Slovák“. Pre mňa je politik prijateľný vtedy, keď zastáva hodnoty a hovorí jasnou a zrozumiteľnou rečou a nepotrebuje byť nestranný ako napr. p. Procházka, aby náhodou nestratil liberálneho voliča.

Pán prezident, zarazilo ma vaše vyjadrenie ako budete odpovedať na 3.otázku. Tá bola totiž najdôležitejšia pre slovenskú rodinu, napr. takú ako má môj brat. Prvé dve otázky môžu spôsobiť  diskrimináciu tých, ktorí budú proti sobášeniu homosexuálov, proti tomu aby boli adoptívnymi rodičmi, proti tomu aby sa nazývali v našom štáte manželia. (Nebudú môcť zastávať verejné funkcie, kde by prichádzali do kontaktu s touto výhradou vo svedomí) Bude to kruté, ale konkrétnemu občanovi to priamo nezabráni mať rodinu podľa svojich predstáv, hodnôt a svedomia. Avšak 3. Otázka mala zabrániť škole (štátu)uzurpovať si právo byť prvým vychovávateľom dieťaťa. Rodič má právo nesúhlasiť s obsahom perverznej sexuálnej výchovy („vyučovanie pedofílie“) – o tom bola 3. referendová otázka. Žeby rodič, ktorý nesúhlasí s vyučovaním eutanázie svojho dieťaťa, nemusel skončiť v base! S mnohými homosexuálmi sa nezhodnem na odpovedi na prvé dve otázky, ale na tretiu, áno, lebo aj ten gay, aj tá lesbička, väčšinou považuje za nevhodné sexualizovať 6-ročné dieťa. Je možné aby prezident nepoznal referendové otázky? Ak ich poznáte, máme prezidenta, ktorý tvrdí, že rodič nie je prvým a hlavným vychovávateľom svojho dieťaťa?  Pán prezident, ja som vám dal svoj hlas a vy ste ma sklamali. Na poreferendovej besede o rodine istá pani reagovala na váš „diplomatický“ prejav slovami, že ľutuje, že vám dala svoj hlas. Neviem, či ste mali prvých 5 týždňov nového roka dovolenku, ale vyplynula mi z vášho prejavu závažná nezorientovanosť v problematike referenda. Vaše hádzanie AZR a LGBTI komunity do jedného vreca sa ma dotklo a urazilo ma. AZR vždy vyzývala na slušnú diskusiu a ja som nepostrehol ani jedinú situáciu, keď by AZR dala facku slušnosti. Ak hovoríme o diskusii, musí sa jednať minimálne o dve strany, ak hovoríme o diskusii, ktorá „prekročila hranice základnej slušnosti“, na vine nemusia byť obe strany. Na facebookovej stránke Žarnovice sa strhla diskusia, ktorá dosiahla 900 príspevkov. Proti sebe stáli dva tábory: Proreferendový a protireferendový. „Bojovníci“ protireferendového tábora sa vyznačovali tým, čo ste vykreslili vo svojom poreferendovom príhovore, ale nás – proreferendových ste urazili a osočili! Boli sme označovaní za nebezpečných pre spoločnosť, primitívov, imbecilov, jeden z najlepších pedagógov akých poznám, môj spolupracovník, familiológ Rudolf Vallo, bol v spomínanej diskusii označený ako ten, čo „môže učiť maximálne tak prvouku“.  Viem, že naša Žarnovica nie je Slovensko, ale nebolo to podobne aj inde? Pán prezident, mohli by ste mi ozrejmiť výpovednú hodnotu vety: “ Máme za sebou referendum, v ktorom žiadna otázka neobsahovala slovo "rodina" - ale v diskusii a kampani pred referendom bolo toto slovo zrejme najpoužívanejšie.“

  • „nestranní  primátori“                                                                                             Jednou z mojich predreferendových aktivít bolo žiadanie primátorov miest, kde som pôsobil o dve veci: umiestnenie banerov AZR na podporu referenda a či by nevyzvali svojich občanov k účasti na všeľudovom hlasovaní ako najvyššom nástroji demokracie. Touto cestou znova ďakujem všetkým primátorom miest, kde som pôsobil za to, čo v tejto veci urobili. Avšak so sklamaním musím konštatovať aj nespokojnosť: „Musíte“ byť nestranní v morálnych hodnotových a etických otázkach??? Nestrannosť primátora si predstavujem napr. pokiaľ ide o susedský spor ohľadom plota, či pozemku, alebo ktorá firma natrie preliezky, ale nestrannosť v otázke, či dieťa potrebuje ocina a maminu alebo je to jedno??? Na základe čoho vám mám dať svoj hlas? Na základe vašej nestrannosti? Vy ste verejní činitelia! Vaše postoje v základných hodnotových otázkach by mali byť jasné a transparentné, aby som ja, občan a volič sa vedel rozhodnúť, či vás budem alebo nebudem voliť. Mnohí aj komunálni politici ukázali, že krariérny rast a politické ambíciie sú im viac ako hodnoty.
  • Richard Sulík  - liberálnosť ma neprekapila, nedostatok slušnosti trochu. Pán Richard Stefak napísal vynikajúci blog, kde upozorňuje, že Sulík JB nielen na AZR a na 130 inštitúcii, ktoré ju podporujú, ba čo viac, aj na 900 tis. stúpencov ale hlavne aj na všetkých núdznych, ktorým 130 subjektov slúži a o ktorých sa stará. http://stefak.blog.sme.sk/c/374760/vazeny-pan-sulik-dakujem-ze-na-mna-jbt.html

  • Publicista Karol Lovaš                                                                                Spomenutému kolegovi som adresoval blog Kňaz kňazovi alias Karol Lovaš (Brat Šavol v tom nemá jasno)http://lajcha.blog.sme.sk/c/374600/knaz-knazovi-alias-karol-lovas-brat-savol-v-tom-nema-jasno.html  Podrazy z vlastných radov sú najbolestivejšie. Lovaš bol prvý kto prišiel s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou, že z AZR vznikne politická strana. Od novinára bulváru ma to neprekvapilo, ale že kňaz bude bezbreho a kruto napádať a spochybňovať nezištnosť a úprimný záujem o záchranu rodiny (svätyne života, ktorú ma chrániť každý, obzvlášť  kňaz) bez ziskuchtivých cieľov, je žalostné a zarážajúce. „Dokonca i môj priateľ, ktorému som dôveroval a ktorý jedával môj chlieb, zdvihol proti mne pätu.“ (Žalm 41, 10)
  • Publicista Štefan Hríb                                                                                                     Kedysi som ho "žral" podobne ako Lovaša. (Kolegovu básničku som recitoval ešte na poslednom vianočnom plese a ďalšie dielko v rámci omše na Nedeľu sv. rodiny). Hríbove úvodníky som čítal dychtivo, boli obohatením, mali iskru, boli svieže, cítil som z nich záujem o (konzervatívne) hodnoty. Ale to už bolo fakt dávno. Kliniec do Hríbovej rakvy bol úvodník, v ktorom "guru" .týždňa objasňuje svoj antidemokratický postoj neúčasti na všeľudovom hlasovaní tromi dôvodmi. Musí sa všetko v živote podriadiť biznisu, čítanosti, predávanosti? Vyhral aj u tohto novinára "chtíč" byť za každú cenu zaujímavý? Alebo mal na úvodník o bojkotovaní referenda lepšiu slinu? Sú to fakt jeho postoje alebo píše na objednávku? Hovorí sa: "ryba smrdí od hlavy" - je takto biedne na tom aj celý časopis .týždeň?                                                                               
  • Lídri Aliancie za rodinu

Hovorí sa, že lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. (A nemyslím vidieť v TV, hoci presvedčeniaschopné boli aj predreferendové diskusné relácie.) Niet nad osobnú skúsenosť. Proti hlasu „Chromíka treba vymeniť “ staviam zážitok s menovaným. Osobné stretnutie s lídrami AZR (Anton Chromík, Anna Vérešová, Peter Kremský, Ivan Lučanič, Tomáš Kováčik, Marek Michalčík) bolo pre mňa motivujúce a obohacujúce: Nadpriemnerná inteligencia, príťažlivé správanie a nadovšetko priateľskosť, otvorenosť a skromnosť. Patria k ľuďom, ktorí nedávajú pocítiť svoj status, ale správajú sa k vám, akoby ste boli spolužiaci.

  • Bežný „zorientovaný“, ale suverénny občan

Vyjadrovať sa suverénne k niečomu, o čom nemám ani poňatia, je charakteristickou črtou primitíva. Keďže sa neorientujem v problematike astronómie ani jadrovej fyziky, keď sa bude o tom debatovať, budem zrejme počúvať. Postretal som prekvapivo veľa ľudí, ktorí boli proti referendu, ale musel som im vysvetľovať o čom je. Nepoznali ani referendové otázky, ale že je zbytočné to vedeli. Pravdepodobne naša generácia veľa pozerá TV, čo deformuje osobnosti. Pokiaľ to je jediný zdroj, ktorým sýtia dušu, je to až hrozivé ako ľahko sa im dá ten mozoček vymyť. (brainwashing).

 

3. Vzácne priateľstvá

Niekedy vysvetľujem, že mám diagnózu 456, čo značí, 4.pôsobisko, 5.farár (priamy nadriadený), 6. rok kňazstva. Bežný človek si vie ťažko predstaviť, čo to znamená v oblasti medziľudských vzťahov.  Autentické žitie môjho povolania znamená budovať vzťahy, žiaľ príde moment, keď ich musí viac-menej seknúť. Keď sa to musí zopakovať viac krát za pár rokov, získate akúsi imunitu voči novej blízkosti a ani nechcete ďalších pripúšťať si k telu, aby nemuseli byť ďalšie lúčenia. Znenazdajky ma odblokovalo referendum, keď som sa úprimne tešil z nových vzácnych ľudí, ktorých som spoznal. Stretnúť ľudí rovnakej krvnej skupiny, ktorí chápu, čo chápete vy a nechápu čo nechápete vy, ktorí robia približne to, čo vy  - a to sme sa nikdy predtým nestretli, je povzbudzujúce a motivujúce. Čuduj sa svete, aj na tom štvrtom pôsobisku, kde už človek nechce nič, len to nejako prežiť a veci berie profesionálne, sa vyvinula spolupráca nebývalých rozmerov.

4. Perspektívne poslanie

Som na seba hrdý, že stále ešte dokážem nechať všetko, aby som mohol pomáhať napĺňať vyššie ciele = poslanie. Toto zistenie mi dalo veľa. Neľutoval som to, čo som obetoval, lebo som vedel, že získavam viac, že sa to oplatí – tomu sa hovorí naplnenie, zmysel. Je to pre mňa nová vízia a výzva, veď referendum nebol koniec, ale začiatok. Ide o beh na dlhé trate. To je celoživotný program. Rodina bude v ohrození vždy, lebo ide o veľa, ide o všetko, ide o život. Nech sa to nazve akokoľvek, ľudské práva, rovnosť pohlaví, „nehejtuj“, antidiskriminačný zákon ..., pokiaľ sa podkopáva základná bunka spoločnosti, likviduje sa organizmus. Rodina bude vždy pole, kde bude treba nasadiť sily.

5.Sito na mojich 1300 fb-„priateľov“

Rozdiel medzi priateľom a kamarátom  a známym si uvedomujem dlho. Rozdiel medzi priateľom osobným a facebookovým si uvedomujem takmer odkedy táto sociálna sieť existuje. Ale že bude proti mne, resp. proti rodine a referendu bojovať „priateľ“, ktorého som sobášil, že bude v jednom šíku s LGBTI komunitou proti tradičnej rodine bojovať chlapec z tradičnej rodiny, ktorého som za onoho času pred tuctom rokov brával na výlety, že bude Karolovi Lovašovi pochvalovať  antialianciové články otec dvoch synov, že bude ironizovať tradičnú rodinu a kňazov čakateľ/žiadateľ o tradičný sobáš, s ktorým som na farskom úrade vypisoval tradičnú zápisnicu – to som nečakal. Vítam v realite a asi napíšem Zuckenbergovi, či by pojem „priateľ“ nezmenil na „známy“, čo by sa ešte mohlo rozlišovať, či ja som dotyčného známy, alebo aj on môj. (poz. Žalm 41, 10)

6.Poznanie akú silu majú médiá

Za svoju „kariéru“ som sa objavil dva krát v celoštátnej TV (dva bezvýznamné momenty spravodajstva) a mam 100% - percentnú skúsenosť s nekorektnosťou médií: vystrihovanie výpovedí meniace význam až po hranicu, kedy vyzniete ako blbeček a ešte rok po udalosti vás kolegovia napomínajú, „čo to malo byť“.  Mal som tú česť byť v referendový večer v Bratislavskej reštaurácii, kde sme spoločne s Alianciou za rodinu čakali na výsledky. V jednom z mnohých rozhovorov pre TV som sa vyjadril, že vzhľadom na antikampaň a na správanie médií (aj vás, Markíza) voči Aliancii, považujem referendum za úspešné, samozrejme aj s ohľadom na momenty v tomto článku. Avšak urobili zo mňa debilka, ktorý so zanietením vysvetľuje úspešnosť referenda.

Taktiež som zachytil vyrývajúcu poznámku o kontraste: Lídri Aliancie za rodinu, rozbíjajú vlastné rodiny, lebo v „centrále“ boli bez manželiek. Som očitý svedok pravého opaku! Kladiem si otázku, koľko z toho, čo sa objaví v TV je pravda, nakoľko je to povystrihované, koľko percent z reality to vyjadruje, keď ja mám tri prípady verifikované na základe osobnej skúsenosti.

7.Poznanie čo je postmoderna

Absolútna, objektívna pravda neexistuje. Totalita relativity. Každý má svoju pravdu. Tolerancia je viac ako pravda.  Zistil som, že pre postmodernistu som netolerovateľný a vyhlási ma za diskriminujúceho a nebezpečného pre spoločnosť. Ja hlásam, že človek nevlastní pravdu, ale je jej súčasťou. Sme súčasťou niečoho väčšieho, čo presahuje všetkých. Sme povolaní poznávať čo je dobré a čo zlé, nie určovať! Postmoderna však popiera samú seba: Ak neexistuje pravda, ale každý má svoju, potom, nebude pravda ani to, čo postmoderna tvrdí.

 

8.Poznanie, že aj slovenskí biskupi môžu vydať výborný pastiersky list

„Pracovne“  čítavam pastierske listy 7.rok, spovedávam 6.rok a s ľuďmi debatujem odjakživa, tak viem, aké majú naši veriaci asociácie a pocity pri tomto termíne.  Jemne povedané, často sú ťažké na čítanie, nieto ešte na počúvanie. Pastiersky list k referendu bol napísaný v duchu slov:  Hlásaj slovo, naliehaj vhod i nevhod, usvedčuj, karhaj a povzbudzuj so všetkou trpezlivosťou a múdrosťou. Lebo príde čas, keď neznesú zdravé učenie, ale nazháňajú si učiteľov podľa svojich chúťok, aby im šteklili uši.  Odvrátia sluch od pravdy a obrátia sa k bájkam.“  (2 Tim 2, 4) Bol tak podarený, že ho pozitivne ohodnotil aj môj facebookový  odporca a bojovník proti referendu. Nikdy som nečítal pastiersky list s väčšou pohodou a hrdosťou a bol som vďačný za svojich nadriadených a rád že (aj) pre nich pracujem.

 

Prínos referenda všeobecnejšie:

  1. Odtabuizovanie diabolskej, nevedeckej, deštrukčnej ideológie genderizmu. Žabu sa na Slovensku uvariť nepodarilo, vyskočila.
  2. Témy manželstva a rodiny sa dostali do popredia.
  3. Množstvo zapálených ľudí   –  dobrovoľníkov – sila, ktorá nie je zanedbateľná.

 

Nejde niekomu o to, aby tu bola generácia konzumentov (toho čo sa predloží), ktorí nebudú schopní kriticky myslieť, ale stanú sa manipulovateľným slaboduchým stádom ???

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.


Už ste čítali?